Jak začít business od nuly

09.11.2020

Kolik potřebujete peněz, když chcete začít podnikat? A jsou vůbec peníze tím nejdůležitějším? Vždyť dokonce i magnáti jako Richard Branson, Oprah, Bill Gates a Warren Buffett začínali na nule. To je pravda - na začátku každého velkého podnikání je totiž hlavně touha a obrovská vášeň uspět . Jaké byly moje začátky?

Na brigádách, které jsem absolvovala, i v prvním zaměstnání, kam jsem nastoupila, jsem cítila, že mám na lépe hodnocenou práci a že bych z této hodnoty nejraději profitovala sama. Nechtěla jsem vynakládat svoji energii na úspěchy někoho jiného. Praxí jsem hlavně chtěla získat zkušenosti, proto jsem vyzkoušela tolik brigád.

Podnikání pro mě znamenalo získat flexibilitu, abych mohla dělat to, co miluji. A možnost vydělávat si na živobytí způsobem, které mě zajistí na zbytek mého života. Měla jsem tušení, kde začít.

Nebojte se velkých snů, ale buďte praktičtí

Když si pohráváte s myšlenkou na zahájení vlastního podnikání, je nesmírně důležité zachovat praktický přístup. Před založením firmy potřebujete mít stabilní zdroj příjmů, proto je vhodné udržet si svou současnou práci. Zachováním současného zaměstnání budete z finančního hlediska v bezpečí, i když pro vás podnikatelské začátky budou znamenat vstup na nejistou půdu.

Já jsem měla v té době hodně brigád, ničeho jsem se nebála. Hlavně jsem tedy uklízela u známých a přátel. V roce 2007 jsem potkala svého mentora. Rok, který jsem s ním strávila, mi byl velkou školou. Naučil mě, že nic není nemožné a úspěch nezná hranic. Vše bylo velkolepé a všechno bylo možné. Moje mzda činila 12 500 měsíčně, ale věděla jsem, že tato práce je pro mě zároveň ohromnou zkušeností.

Souběžně s touto praxí jsem v roce 2008 založila firmu. Neměla jsem sice dokonalý podnikatelský plán, ale zato velkou chuť se zdokonalovat. Učila jsem se plavat ve vodách podnikatelského světa, což mi činilo radost a potěšení. Firma se stala mojí vášní. Šla jsem za svou počáteční představou a moje vize dnes roste už 12 let.

Učiňte první krok a probuďte svou vášeň

Nemusíte hned na začátku prosedět týdny nad dokonalým plánem. Důležitá je akce, abyste se přestali bát a učinili první krok. Jít na živnostenský úřad, koupit doménu, najmout účetní, přijmout první zaměstnance a podobně. Udělejte cokoliv. Pohněte se z místa a dejte průchod svému nadšení.

Podnikání by pro vás mělo být opravdovou srdeční záležitostí. Skvěle to popsal Steve Jobs: "Vaše práce zaplní velkou část vašeho života a jediný způsob, jak být skutečně spokojen, je udělat to, co považujete za skvělou práci. A jediný způsob, jak dělat skvělou práci, je milovat to, co děláte. Pokud jste to ještě nenašli, stále hledejte. Nespokojte se s málem. Stejně jako u všech srdečních záležitostí přesně poznáte, až tu pravou věc naleznete."

Nejvíce vášnivé podnikatele nepohání jen možnost vydělat peníze. Pohání je energie naplněného života.Když budete následovat svou vášeň, budete nejšťastnější.Pokud jste svou vášeň dosud neobjevili, doporučuji vám, abyste pro její objevení udělali vše, co můžete.

Dejte svému podnikání pevné základy

Není pochyb o tom, že založení firmy a rozvoj vlastního podnikání je jedním z nejuznávanějších a také nejnáročnějších způsobů, jak si vydělat na živobytí. Máte úplnou kontrolu nad svým osudem a ve svých rukou máte veškerou moc, jak zvýšit své šance na úspěch. To také znamená, že jste zodpovědní za všechna svá rozhodnutí a za řešení veškerých výzev, které se po cestě objeví.

Je proto důležité, abyste své podnikání postavili na pevném základě. Připomeňme si pět důležitých věcí, kterým byste měli věnovat pozornost:

1. Rozhodněte se, do jakého druhu podnikání se pustíte

Je váš obchodní nápad opravdu jedinečný? Jakou hodnotu vygeneruje? Je to něco, co vaše cílová skupina opravdu chce? Nebo si myslíte, že to potřebuje? Získat odpovědi na tyto otázky je důležité, abyste mohli posoudit, zda váš nápad bude fungovat a jestli váš produkt je to, co trh vyžaduje.

2. Analyzujte svůj trh a výzvy

Máte skvělý nápad, o němž víte, že určitě bude fungovat. Ale co vaše konkurence? Bude pro vaše soupeře obtížné zkopírovat váš nápad a lépe ho zabalit? Je velmi důležité porozumět trhu, na kterém působíte, a konkurenci, s níž budete soupeřit o přízeň zákazníků.

3. Sestavte si plán

Aby se váš obchodní nápad stal skutečností, potřebujete podnikatelský plán. V němž popíšete své kroky od počáteční fáze příprav přes po založení společnosti až po růst vašeho podnikání. Podrobný plán je nutností pro všechny nové podnikatelské nápady.

4. Naplánujte své finance

Založení malého podniku nemusí vyžadovat spoustu peněz, bez určitých počátečních investic se však zřejmě neobejdete. Navíc musíte být schopni z něčeho pokrýt své běžné výdaje, než začnete profitovat. Sestavte si proto tabulku s odhadem jednorázových nákladů na spuštění vaší firmy (licence a povolení, vybavení, právní poplatky, pojištění, branding, průzkum trhu, inventář, ochranná známka, slavnostní zahájení, pronájem nemovitostí atd.). Zaznamenejte si i očekávané náklady na udržení provozu po dobu nejméně 12 měsíců (nájemné, veřejné služby, marketing a reklama, výroba, dodávky, cestovní výdaje, mzdy zaměstnanců, vaše vlastní mzda atd.).

Tato čísla dohromady představují počáteční investici, kterou budete potřebovat. Nyní, když máte hrubý odhad, existuje řada způsobů, jak s ním pracovat:

  • financování z vlastních zdrojů,
  • půjčky pro malé podniky,
  • granty pro malé podniky.

Cílem je vybrat nejlepší možnosti pro nastavení kapitálu, abyste při svém podnikání dokázali stát oběma nohama pevně na zemi.

5. Investujte do sebe

Jakmile zvládnete začátky podnikání, vaše cíle se změní. Možná budete chtít vydělat více peněz jen na doplnění svého příjmu. Nebo budete chtít změnit svůj životní styl, takže opustíte zaměstnání a budete podnikat na plný úvazek podle svých představ. Nejlepší způsob, jak s tím začít, je investovat do sebe. Učte se od úspěšných lidí, studujte, zkoušejte nové věci. Jděte za tím, co je vaší největší vášní.


zpět na BLOG