8 varovných příznaků, že pracujete příliš

30.10.2020

Tvrdě pracovat je skvělý způsob, jak se posunout v profesní kariéře nebo si vysloužit plusové body v zaměstnání. Pokud to však přeháníte, dříve či později to negativně ovlivní jak kvalitu vaší práce, tak i vaše zdraví a pohodu. Jak poznáte, že se to týká i vás?

autorka
autorka

1. Pracujete déle, uděláte méně

Nízká produktivita je často jasným znakem přepracování. Jestliže kvalita vaší práce klesá, vyvinuli jste si k ní negativní postoj nebo ztrácíte motivaci odvádět dobrý výkon, možná se blížíte ke stavu vyhoření. Mezi další příznaky patří únava, podrážděnost a apatie. A jediný způsob, jak znovu nabrat síly, je dát si pauzu. Nejenže tak dobijete energii a budete se cítit lépe, ale také se ke svým úkolům vrátíte s větší chutí.

2. Špatně se soustředíte

Jestliže opakovaně musíte číst zadání úkolu, nedokážete se soustředit ani na obsah krátkého článku a při hovoru s kolegou se přistihnete, že na jeho slova vůbec nedáváte pozor, nejspíš je vaše schopnost koncentrace na nule. Váš mozek se přemírou práce unavil a potřebuje oddech. Vyčistěte si hlavu procházkou v přírodě nebo jednoduchou fyzickou činností, poslechněte si hudbu nebo pozorujte západ slunce. Nečtěte, neposlouchejte zprávy a nechte svou mysl odpočívat.

3. Nemůžete usnout nebo špatně spíte

Přepracování provází fyzická únava, ale také přetížení nervového systému. Večer proto nemůžete usnout, v noci se často budíte a ráno vstáváte zničení, jako byste celou noc štípali dříví. Pokud však chcete být v práci výkonní, kvalitní spánek potřebujete. Je na čase přibrzdit a udělat vše pro to, aby se vám dobré spaní vrátilo. 

4. Stávají se z vás škarohlídi

Vaše práce silně ovlivňuje vaši náladu, i když zrovna nepracujete. I když to navenek vypadá, že se vztekáte v dopravní zácpě nebo kvůli malé porci jídla v restauraci, příčinou vaší negativity může být vaše podrážděnost z přemíry práce. Pokud vám v mysli na pozadí stále běží myšlenky na práci, do níž jste vložili příliš mnoho energie, sníží se vaše tolerance i k běžným nesnázím. Ztrácíte nadhled a možná už si ani nedokážete skutečně užít svůj volný čas.

"Pokud vám v mysli na pozadí stále běží myšlenky na práci, do níž jste vložili příliš mnoho energie, sníží se vaše tolerance i k běžným nesnázím." 

5. Jste přecitlivělí (platí hlavně pro ženy)

Rozpláčete se u obrázku týraného psa nebo na konci dojemného filmu? Pokud se vám to stává běžně nebo jste žena a čekáte miminko, nemusíte se znepokojovat. Jestliže však pociťujete výrazně větší přecitlivělost, než na jakou jste u sebe zvyklí, může to souviset s přetížením vaší psychiky v důsledku přílišného pracovního vypětí. 

6. Chybí vám společenský život

Odmítáte pozvání přátel, přestali jste chodit do kina či na koncerty a neuděláte si čas na kafe s kamarádkou? Máte pocit, že vás kontakt s druhými zatěžuje a zdržuje vás od pracovních úkolů, které se na vás valí od rána do večera? Vypadá to na začínající workoholismus! Přemýšlejte, jestli by nebylo lepší přijít ve společnosti milých lidí na jiné myšlenky.

Příliš mnoho práce není nikdy dobrý nápad (i když svou práci opravdu milujete).

7. Vaše tělo se začíná bouřit

Pokud pracujete příliš tvrdě, vaše tělo vám to dá najevo. Lidé reagují na stres několika různými způsoby. Ať už ztrácíte nebo přibýváte na váze, trpíte záhadnými migrénami nebo máte problémy se zády, obvykle je ve hře totéž - vaše zdraví. Berte tyto varovné příznaky vážně!

8. Stále přemýšlíte nad prací a nedokážete vypnout

Nemůžete se zbavit přemýšlení nad pracovními záležitostmi? Možná máte pocit, že byste měli ještě jednou zkontrolovat své e-maily, zatímco sledujete televizi, nebo trávíte večery na obchodních schůzkách. Případně považujete za absolutní nutnost vzít si pracovní notebook i na dovolenou, protože jedině tak zvládnete okamžitě aktualizovat důležitou tabulku přímo z pláže. Pokud vás práce zatěžuje v režimu 24/7, vytvořte si neprodleně prostor pro odpočinek. Žádné e-maily. Žádné hovory. Protože příliš mnoho práce není nikdy dobrý nápad (i když svou práci opravdu milujete).