Výroční zpráva 2021  …příběhem…

31.05.2022

Jak to celé začalo...

Je neobvyklé psát touto formou výroční zprávu, avšak buďte si jisti, že splňuje veškeré náležitosti.

"Povím vám svůj příběh s Nadačním fondem Na1lodi."

Monika Melicharová, předsedkyně správní rady Nadačního fondu Na1lodi

V červnu 2020 jsem přinesla do dvou dětských domovů v Brně dva pytle s plyšáky, protože jsem měla pocit, že je ty děti ocení.

Mým záměrem bylo vyprávět dětem u táboráku příběh o těchto plyšových myškách. Příběh o myškách, které, když se o ně děti budou starat, je vezmou k moři. Asi svým šestým smyslem jsem už tušila, co bude následovat. Jako návštěva se s dětmi příliš nesblížíte. Avšak já jsem jim chtěla být blíž. Poznat jejich příběhy a znát jejich osudy.

Osobně mám vřelý vztah k dětem po celý svůj život. Říkali mi, že bych měla pracovat ve školce a starat se tam o děti. Tak tomu ale nebylo. Stala jsem se uklízečkou a postupně vybudovala vlastní business, jemuž se věnuji už 14 let. Baví mě odkrajovat ze svého příjmu právě pro tyto děti. Ale zpět k Nadačnímu fondu Na1lodi (dále NF), mé srdcovce.


Úmyslem NF bylo od úplného začátku být co nejvíce transparentní. Ukázat okolí, na co finance potřebujeme. Provázet naše příznivce a podporovatele průběhem přípravy akcí na sociálních sítích a psát ke každé dětské aktivitě příběh. Shrnout, kolik jsme utratili a za co. Plus zveřejňovat fotografie a videa z akcí "šťastných dětí".

Založila jsem transparentní účet u Raiffeisen Bank č. 8318318314/5500. Na stránkách této banky jednoduše vyhledáte přehled našich příjmů a výdajů. Veškeré provozní náklady NF kryje brněnská úklidová firma ČISTĚ CZ, která v roce 2021 darovala 222 000 Kč na účet NF "s radostí a ze srdce" a která na tyto účely odvádí každý kvartál 1 % ze svých příjmů.

Naše partnery ráda propaguji. Na sociálních sítích pomocí příběhů ukazuji, jaké zážitky jsme pro děti připravili. V příspěvcích informuji o stavu našich financí a připravenosti projektů. Chci naše okolí bavit tím, co prožíváme.

"Dělat radost dětem je ten nejkrásnější dar, který mi život poskytl."

Monika Melicharová, předsedkyně správní rady Nadačního fondu Na1lodi

Pro rok 2022 chystáme nový web, který bude více aktuální, doposud jsme aktivní hlavně na sociálních sítích.

Také ráda uvádím ty, kteří nám své produkty nebo služby poskytují zdarma. Miluji barter. Šťastné děti vs. Jean Paul´s bistro, Kiwi.com, Nová Zbrojovka, Tedom a další.

Jak to pokračovalo...

Následovala plavba na soukromém parníku po brněnské přehradě v roce 2020. Celodenní výlet byl první akce, kterou jsem se svými kamarády a sponzory uspořádala. Malováním na obličej jsme ve fotokoutku rozzářili úsměvy dětí. Tehdy mi pomáhali moji kamarádi. Zařídili jsme pro děti nápojové lístky a míchali jim drinky. Plavba končila rozbíjením námořnické piñaty. Děti i dospělí jako dárek dostali vtipné hrníčky od firmy ahome.cz

Tato akce se moc povedla, nicméně NF ještě neexistoval. Akce mě natolik přesvědčila, že chci jít do založení tohoto fondu, že jsem jej 16. prosince 2020 založila. Ve správní radě seděl od počátku Jiří Koutný, který v únoru společně se svojí sestrou Veronikou Koutnou podal rezignaci. Kvůli rozpadu našeho vztahu. Přátelé, slibuji, od teď své chlapy do fondu vtahovat nebudu 😊

Účelem nadačního fondu je zprostředkování zážitků, budování vztahů a následná podpora při opuštění domova pro znevýhodněné děti. Naší lokalitou je Brno. Sama z Brna pocházím a podnikám zde. Brno bylo hned mojí volbou. Rozšíření se nebráním, ale potřebuji podporu ze strany dobrovolníků. Na této síti prozatím nepracuji.

Další akcí v roce 2021 byl výlet na ranč s koňmi a čtyřkolkami. Tam na děti čekal celodenní program. Naučily se něco o koních, užily si projížďku, bojovku i rajskou a štrůdl s mandlemi, který jsem upekla. Škaredé počasí nám odpolední diskotéku nepřekazilo. Jelo 8 dětí z dětského domova Dagmar. Tento den sponzorovali Jiří Slezák a Simona Smolka.

Další výletem byl stejný na ranč, jen tentokrát z dětského domova na Jílové ulici v Brně. Jízdu na koních a čtyřkolkách si užilo 8 dětí. Tento výlet za sponzorovali moji spolužáci ze spolku SAMBA MBA.

Dál jsem chtěla děti více poznávat - psát s nimi úlohy, slavit jejich narozeniny a vysvědčení. Ukázat jim jiný pohled na svět.

Byli jsme bruslit, nakupovali oblečení. Začala jsem děti doprovázet na společenské akce. V roce 2021 jsme pro děti z Novou Zbrojovkou a Kiwi.com uspořádali "Strom splněných přání", kdy dětem zaměstnanci nakoupili podle jejich přání dárečky.

Jen Tereza Vaňurová z Nové Zbrojovky dokáže pochopit tu euforii, když si děti dárky začaly rozbalovat. Dámy a pánové, nezapomenutelné pocity štěstí. O opravdovosti dětských emocí hovoří přiložené fotografie.

S nadačním fondem se snažím od počátku "podnikat", řídit jej s využitím poučení z chyb za dobu mého podnikání. Na zásadní věci chci smlouvu, co nemusím platit (například Google e-maily), neplatím. Snažím se jednat velmi hospodárně a svědomitě.

Mým cílem je být ve spojení s dětmi na intenzivní bázi a poznat podrobně jejich duše, přání a sny. Znát jejich lásky a přátele. Zajímat se o ně a dát jim svůj čas. Videohovory s nimi jsou nepřekonatelné. Hlavně Romanka, která je hluchoněmá je vždy velmi dojemná. ❤ Té náš sponzor Roman Iliev koupil nové naslouchátko. Nechci si prostě nechat vzít kontakt s nimi.

Na co ve výroční zprávě nechci zapomenout, je Křest kalendáře Život v harmonii 2022.

Uskutečnil se 9. listopadu 2021 na galavečeru, který jsme s Kateřinou Čechurovou uspořádali v hotelu Barcelo v Brně. Večerem provázeli sourozenci Gazdíkovi a Jiří Wiener z rádia Krokodýl byl v roli moderátora. Patronkou a kmotrou této akce jsem byla já a děti z dětských domovů. Na křtu se vydražilo 6 fotografií, prodalo se kalendářů a spolu se vstupným utržil Nadační fond Na1lodi celkem 380 000 korun.

Snem dětí byl výlet k moři. Na ten jsem potřebovala vybrat celkem 550 000 korun, a to se povedlo. Letos 21. 6. odlétáme do bulharského Burgasu. Strávíme tak 8 dní a 7 nocí v all inclusive hotelu díky společnostem Travel Portal a Čedok. Zájezd 28 dětí a 10 dospělých vybaví Nová Zbrojovka stejnokrojem.

Pokračovali jsme i dalšími akcemi, o kterých vypovídají následující obrázky.

Pozdní oběd u Jean Paul's

Společné bruslení

Touto výroční zprávou chci z celého srdce poděkovat všem, kteří nás finančně i jinak podporují.

Monika Melicharová

Zakladatelka Nadačního fondu Na1lodi a předsedkyně správní rady